Splošni pogoji Elektra Gorenjska d. d., za dobavo električne energije gospodinjskim odjemalcem, ki veljajo od 23. marca 2009, obsegajo:
1. Splošne določbe
Splošni pogoji Elektra Gorenjska, d. d., za dobavo električne energije gospodinjskim odjemalcem (v nadaljevanju Splošni pogoji) opredeljujejo pogoje dobave in odjema električne energije ter pravice in obveznosti gospodinjskega odjemalca in dobavitelja električne energije, ki so enotni za vse gospodinjske odjemalce in so sestavni del vsake posamezne pogodbe o dobavi električne energije (v nadaljevanju pogodba). Na podlagi teh Splošnih pogojev se sklepajo pogodbe v pisni obliki. V posamezni pogodbi so opredeljene specifičnosti, ki se nanašajo na posameznega sklenitelja pogodbe.
Splošni pogoji so objavljeni na dobaviteljevem spletnem naslovu: http://www.eg-prodaja.si/sites/default/files/SP_gospodinjstva_0309.pdf ter so na voljo na sedežu dobavitelja. Dobavitelj in gospodinjski odjemalec s sklenitvijo pogodbe sprejemata vse obveznosti iz naslova Splošnih pogojev.
Sestavni del podpisane pogodbe je tudi cenik Elektra Gorenjska, d.d., za dobavo električne energije in dodatne storitve gospodinjskim odjemalcem (v nadaljevanju cenik).
2. Pomen izrazov
Cena za uporabo omrežij je cena, ki jo plača odjemalec za uporabo omrežja in je sestavljena iz omrežnine ter dodatkov k omrežnini, ki jih določa zakonodaja. Zaračuna jo sistemski operater distribucijskega omrežja.
Dobavitelj električne energije (v nadaljevanju dobavitelj) je pravna oseba, ki odjemalcu prodaja električno energijo.
Gospodinjski odjemalec (v nadaljevanju odjemalec) je odjemalec, ki na pogodbeni osnovi odjema električno energijo za lastno domačo rabo, kar izključuje opravljanje gospodarske ali poklicne dejavnosti. Odjemalec je lastnik merilnega mesta oziroma je z lastnikom merilnega mesta v najemnem odnosu ali v drugem podobnem pogodbenem odnosu (npr. uporabnik).
Plačnik je lastnik merilnega mesta ali po lastnikovem pooblastilu uporabnik, ki prevzame nase dolžnost poravnave finančnih obveznosti po Splošnih pogojih, ceniku in pogodbi in je v tem primeru naslovnik za dostavo računov in drugih sporočil dobavitelja.
Imetnik soglasja - lastnik je nosilec pravic in obveznosti iz izdanega soglasja za priključitev.
Merilno mesto je mesto, kjer se meri električna energija in je praviloma na prevzemno-predajnem mestu. Na prevzemno-predajnem mestu je lahko več merilnih mest.
Prevzemno-predajno mesto je mesto, kjer odjemalec prevzema električno energijo iz distribucijskega omrežja in je praviloma na meji med omrežjem SODO in odjemalčevimi elektroenergetskimi napravami.
SODO - sistemski operater distribucijskega omrežja je izvajalec javne gospodarske službe dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije.
Ostali pojmi, uporabljeni v Splošnih pogojih, imajo enak pomen, kot je določen v Energetskem zakonu in podzakonskih predpisih s tega področja.
3. Obveznosti dobavitelja in odjemalca
Dobavitelj bo odjemalcu dobavljal električno energijo na način in pod pogoji, določenimi s Splošnimi pogoji, cenikom in pogodbo, razen v primerih višje sile in izpadov oziroma ukrepov, na katere dobavitelj ne more vplivati, ter v ostalih primerih, določenih v Energetskem zakonu in podzakonskih predpisih. Odjemalec bo prevzemal električno energijo na način in pod pogoji, določenimi s Splošnimi pogoji, cenikom in pogodbo, razen v primerih višje sile. Dobavitelj je dolžan odjemalcu enkrat letno posredovati podatke o porabljeni električni energiji.
Za obveznosti SODO, ki so določene v veljavni zakonodaji, dobavitelj ne odgovarja, prav tako ne odgovarja za motnje pri oskrbi z električno energijo.
Pogodba se praviloma sklepa za nedoločen čas, razen če ni v pogodbi drugače določeno. Pogodba se sklepa s plačnikom. V primeru, da je plačnik najemnik ali drug uporabnik, mora le ta od lastnika predhodno pridobiti izjavo, da mu lastnik dovoljuje sklenitev pogodbe. Imetnik soglasja - lastnik je solidarno odgovoren za obveznosti iz naslova dobavljene električne energije, razen, če akt višje veljave ne določa drugače. Solidarne odgovornosti s pogodbo ni mogoče izključiti.
4. Dodatne storitve dobavitelja
Dobavitelj nudi odjemalcu dodatne storitve, ki so opredeljene v Prodajnih pogojih za dodatne storitve gospodinjskim odjemalcem. Ti so objavljeni na dobaviteljevem spletnem mestu.
5. Cene
Cene električne energije določa dobavitelj, ločeno za večjo (VT), manjšo dnevno tarifo (MT) in enotno dnevno tarifo (ET). Določene so v pogodbi.
Čas večje, manjše in enotne dnevne tarife je določen v Aktu o določitvi metodologije za obračunavanje omrežnine in metodologije za določitev omrežnine in kriterijih za ugotavljanje upravičenih stroškov za elektroenergetska omrežja.
Trošarina je določena v Zakonu o trošarinah oziroma podzakonskih aktih.
Cene električne energije, dodatki k cenam, strošek opominjanja in izterjave ter cene ostalih dodatnih storitev so določene v dobaviteljevem veljavnem ceniku in so objavljene na dobaviteljevem spletnem mestu.
Cene za uporabo omrežij določa zakonodaja. Objavljene so na spletnem naslovu Javne agencije RS za energijo http://www.agen-rs.si/ in spletnem mestu dobavitelja.
5.1. Spremembe cen
Dobavitelj bo odjemalca o spremembi cen električne energije, dodatkov k cenam ter cen ostalih storitev, ki so objavljene v ceniku, ustrezno obvestil vsaj en mesec pred uveljavitvijo spremembe. Dobavitelj in odjemalec sta soglasna, da obvestilo o spremembi cen velja kot dodatek k pogodbi, v kolikor odjemalec ne odstopi od pogodbe po tej točki. Če se odjemalec s spremembami ne strinja, lahko v roku petnajst dni od prejema obvestila o spremembi cen s pisnim obvestilom odstopi od pogodbe in zamenja dobavitelja, pri čemer se menjava dobavitelja izvede prvega v mesecu, če je bila nova pogodba pri SODO prijavljena do desetega dne predhodnega meseca. V času od uveljavitve spremenjenih cen do formalne zamenjave dobavitelja bo dobavitelj odjemalcu dobavljal električno energijo po spremenjenih cenah, določenih s strani dobavitelja.
V kolikor sprememba cen ne sovpada z zaključkom obračunskega obdobja, SODO ne odčita števca. Sprememba cen se upošteva na tekočih mesečnih računih za predvideno dobavo električne energije. Preveč ali premalo zaračunane količine električne energije se pri obračunu vrednotijo po trenutno veljavnih cenah.
O spremembi cen za uporabo omrežij, trošarine in vseh ostalih zakonsko predpisanih dajatvah in prispevkih bo dobavitelj odjemalca naknadno obvestil z objavo novega cenika na dobaviteljevem spletnem mestu.
Odjemalec ima možnost v petih delovnih dneh od uveljavitve spremembe cen dobavitelju sporočiti odbirek števca.
5.2. Dodatki k cenam
Dobavitelj odjemalcu obračuna naslednja dodatka k cenam v posameznih osnovnih paketih za dobavo električne energije: storitev vodenja računa (SVR) in dodatek za visoko porabo (DVP). Dodatka k cenam sta določena v veljavnem ceniku dobavitelja, ki je objavljen na dobaviteljevem spletnem mestu.
Storitev vodenja računa (SVR) je dodatek k cenam električne energije v osnovnih paketih 1, 2 in 3. SVR vključuje dobaviteljeve stroške obdelave in pošiljanja računov. SVR dobavitelj odjemalcu obračuna enkrat mesečno pri računu za dobavljeno električno energijo.
Dodatek za visoko porabo (DVP) je dodatek k cenam električne energije v osnovnih paketih 1, 2 in 3. Osnova za izračun DVP je povprečna dnevna poraba električne energije na posameznem merilnem mestu odjemalca. DVP se obračuna samo za količino presežene skupne dnevne (nad 10 kWh) oziroma presežene skupne letne porabe (nad 3.650 kWh) električne energije, in sicer enkrat mesečno pri rednem računu za predvideno dobavljeno električno energijo. Obračunan DVP se glede na dejansko porabljeno električno energijo usklajuje enkrat letno ob letnem obračunu.
6. Dostop do omrežja
Odjemalec s podpisom pogodbe pooblašča dobavitelja, da v njegovem imenu in za njegov račun pri SODO uveljavlja dostop do omrežja, ureja vsa vprašanja povezana z dostopom do omrežja, ter od SODO pridobi vse podatke, potrebne za izvajanje dobave. Dobavitelj se zavezuje SODO posredovati vse prejete podatke o spremembah na strani odjemalca. Odjemalec je dolžan dobavitelju posredovati vse spremembe podatkov, ki vplivajo na dostop do omrežja. Na podlagi pogodbe med dobaviteljem in SODO, bo dobavitelj na osnovi prejete fakture SODO, ki se glasi na kupca, prikazal ločeno znesek za uporabo omrežja na računu za dobavljeno električno energijo. S tem je omogočeno, da odjemalec plača uporabo omrežja skupaj z računom za dobavljeno električno energijo v roku, določenem s pogodbo, dobavitelj pa poravna obveznost za uporabo omrežja SODO v roku petnajst dni od izstavitve računa.
7. Obračun in plačevanje
Podatke za obračun dobavljene električne energije na merilnih napravah in njihovo pravilnost dobavitelju zagotavlja SODO skladno z določili Splošnih pogojev za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije (Ur. l. RS, št. 126/07) ter drugimi predpisi in akti s tega področja vključno z vsakokratnimi spremembami le teh.
Odjemalec ob sklenitvi pogodbe pooblasti dobavitelja, da od SODO pridobi merilne podatke za izdelavo ponudbe, napovedi diagrama odjema odjemalcev, ki jih oskrbuje, za obračun dobavljene električne energije ter ostale podatke, navedene v Uredbi o načinu izvajanja gospodarske javne službe dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije.
Obračun električne energije in uporabe elektroenergetskih omrežij se izvaja v skladu s pogodbenimi določili mesečno glede na dejansko porabo oziroma glede na predvideno porabo z letnim obračunom.
Za merilna mesta, kjer je omogočen daljinski zajem merilnih podatkov, dobavitelj izstavlja račun za obdobje od prvega do zadnjega dne v mesecu. Za merilna mesta, ki imajo letni način obračuna, je obračunsko obdobje eno leto. Stanje na števcu SODO odčita enkrat letno in tako ugotovi dejanske količine porabljene električne energije za zadnje obračunsko obdobje. Dobavitelj med obračunskim obdobjem izstavlja mesečne račune na podlagi predvidene porabe oziroma na podlagi porabe iz zadnjega predhodnega obračunskega obdobja. Na koncu vsakega obračunskega obdobja dobavitelj na podlagi odčitka števca izdela obračun razlike med zneskom dejanske porabe električne energije in že zaračunane porabe. Za preveč zaračunano porabo dobavitelj izda dobropis. Znesek dobropisa se brezobrestno poračuna pri prvem naslednjem oziroma prvih naslednjih mesečnih računih. Za premalo zaračunano porabo dobavitelj izda bremepis. Znesek bremepisa je odjemalec dolžan plačati v roku, določenem v pogodbi.
Pri novem odjemalcu SODO določi pričakovani povprečni mesečni odjem na podlagi podatkov o pričakovani porabi odjemalca, ki so podlaga za izračun predvidene porabe.
Odjemalec lahko sporoči dobavitelju odbirek števca za kontrolni izračun od prvega do petnajstega dne v mesecu, v primeru plačevanja preko trajnika pa do tretjega dne v mesecu. Če odjemalec sporoči svoj odbirek, mu dobavitelj s sporočenim odbirkom zaključi obračunsko obdobje in izstavi račun.
Dobavitelj za vse finančne obveznosti, strošek uporabe omrežij (v kolikor je to mogoče), električna energija, dodatki k cenam, trošarina, dodatne storitve, morebitni stroški opominjanja in izterjave ter zamudne obresti, odjemalcu izstavlja skupen račun. Račune izstavlja ločeno za posamezna merilna mesta enkrat mesečno.
Rok plačila vseh finančnih obveznosti je petnajst dni od dneva izstavitve računa, razen če ni v pogodbi drugače določeno.
Če odjemalec ne plača svojih dospelih pogodbenih obveznosti do dobavitelja v pogodbeno določenem roku, mu dobavitelj lahko zaračuna zamudne obresti, stroške opominjanja in stroške izterjave.
V primeru nepravočasno plačanih obveznosti odjemalca do dobavitelja, bo dobavitelj zakasnela plačila razporejal v skladu z veljavnimi določbami Obligacijskega zakonika.
Če se odjemalec ne strinja z izstavljenim računom, je nesporni del dolžan plačati v pogodbenem roku, za sporni del pa mora vložiti pisni ugovor dobavitelju v roku 8 dni od dneva prejema računa. Dobavitelj je dolžan na ugovor pisno odgovoriti v 8 dneh od dneva prejema ugovora.
8. Odstop od pogodbe
V primeru, da odjemalec ne plača vseh obveznosti, dogovorjenih s pogodbo niti po preteku roka za plačilo, določenega v opominu, dobavitelj po predhodnem pisnem obvestilu odstopi od pogodbe in o tem obvesti SODO. Če je kršitev pogodbe, ki je bila vzrok za odstop oziroma razvezo pogodbe, odpravljena v roku enega meseca od ustavitve dobave električne energije, se šteje, da pogodba ni prenehala veljati, temveč da je mirovala in zopet nespremenjena stopi v veljavo z dnem, ko dobavitelj prejme pisno obvestilo odjemalca, da je kršitev odpravljena, in dokazilo o tem, razen če se pogodbeni stranki ne dogovorita drugače. Obveznost dobave za dobavitelja nastopi, ko SODO ponovno priklopi merilno mesto na omrežje.
Odjemalec lahko pisno odstopi od pogodbe zaradi spremembe paketa oskrbe, zamenjave dobavitelja, spremembe lastništva merilnega mesta ali odklopa od distribucijskega omrežja na lastno željo. Menjava dobavitelja se izvede prvega v mesecu, če je bila nova pogodba pri SODO prijavljena do desetega dne predhodnega meseca. Odjemalec mora poravnati vse finančne obveznosti, nastale do dneva prenehanja pogodbe za to merilno mesto iz naslova uporabe le tega.
9. Skrbništvo in obveščanje
Dobavitelj in odjemalec se bosta med seboj obveščala na način, določen v pogodbi. Vso pošto v zvezi z izpolnjevanjem pogodbenih določil bo dobavitelj pošiljal odjemalcu na pogodbeno dogovorjen naslov z navadno pošto. Odjemalec mora dobavitelja o spremembah podatkov, pomembnih za izvajanje pravic in obveznosti iz pogodbenega razmerja, pisno obvestiti najkasneje v osmih dneh po nastali spremembi, sicer je za opustitev obvestila odškodninsko odgovoren dobavitelju, dobavitelj pa lahko odstopi od pogodbe brez odpovednega roka.
10. Končne določbe
Dobavitelj lahko kadarkoli spremeni Splošne pogoje. Dobavitelj bo o vsaki spremembi Splošnih pogojev odjemalca ustrezno obvestil. Dobavitelj in odjemalec sta soglasna, da so spremenjeni Splošni pogoji sestavni del pogodbe, v kolikor odjemalec ne odstopi od pogodbe po tej točki. Če se odjemalec ne strinja s spremenjenimi Splošnimi pogoji, lahko v roku petnajst dni od prejema obvestila o spremembah, s pisnim obvestilom odstopi od pogodbe in zamenja dobavitelja. Menjava dobavitelja se izvede prvega v mesecu, če je bila nova pogodba pri SODO prijavljena do desetega dne predhodnega meseca. V času od dneva spremembe Splošnih pogojev do formalne zamenjave dobavitelja bo dobavitelj odjemalcu dobavljal električno energijo po spremenjenih Splošnih pogojih. Če dobavitelj ne prejme pisne odpovedi odjemalca v navedenem roku, se šteje, da je odjemalec pristal na spremembe Splošnih pogojev.
Odjemalčevo zahtevo po spremembi plačnika oziroma po sklenitvi novega pogodbenega razmerja na obstoječem merilnem mestu dobavitelj izvede, v kolikor sta kumulativno izpolnjena oba naslednja pogoja in sicer, da je sklenjena pogodba z novim odjemalcem in so hkrati izpolnjene vse finančne obveznosti prejšnjega odjemalca na obstoječem merilnem mestu. Zahtevana sprememba plačnika se v tem primeru upošteva pri naslednjem obračunu. Novi odjemalec in dobavitelj skleneta pogodbo pod odložnim pogojem poravnave vseh zaostalih in zapadlih neplačanih obveznosti na tem merilnem mestu.
V kolikor katerikoli od obeh pogojev iz prejšnjega odstavka ni izpolnjen in takšno stanje traja več kot petinštirideset dni od dobaviteljevega prejema odjemalčeve zahteve za spremembo plačnika na merilnem mestu, dobavitelj obvesti SODO. SODO po prejemu dobaviteljevega obvestila, porabljeno energijo novega odjemalca obračuna po tarifi za neupravičeni odjem v skladu z vsakokrat veljavnimi Splošnimi pogoji za dobavo in odjem električne energije.
Odjemalec pooblašča dobavitelja ter dovoljuje, da se njegovi osebni podatki zbirajo, hranijo, obdelujejo, uporabljajo in posredujejo v zvezi z vsemi postopki dobavitelja ter da se resničnost in spremembe osebnih podatkov preverja pri pristojnih organih. Vse osebne podatke bo dobavitelj varoval v skladu z veljavno zakonodajo, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
Za urejanje medsebojnih obveznosti in pravic dobavitelja ter odjemalca, ki niso urejene s Splošnimi pogoji in pogodbo, se uporabljajo določila Energetskega zakona in predpisov, izdanih na podlagi tega zakona, določila Obligacijskega zakonika in drugi predpisi, ki urejajo pogodbene odnose. Smiselno se uporabljajo vse morebitne spremembe in dopolnitve navedenih pravnih predpisov.
Dobavitelj in odjemalec si bosta prizadevala sporazumno in prijateljsko reševati nesoglasja, ki bi nastala v tem pogodbenem odnosu. V nasprotnem primeru je za reševanje sporov pristojno sodišče po sedežu dobavitelja.
Če se določila teh Splošnih pogojev in pogodbe razlikujejo, veljajo določila pogodbe.
S pričetkom veljavnosti teh Splošnih pogojev prenehajo veljati Splošni pogoji z dne 27. 10. 2005. Te Splošne pogoje je sprejela uprava Elektra Gorenjska, d. d., in se uporabljajo od 23. 93. 2009 dalje.
Priloga | Obseg |
---|---|
![]() |
113.91 KB |