X

Tarifni časi

Tarifni čas je določen v Aktu o metodologoji za določitev omrežnine in kriterijih za ugotavljanje upravičenih stroškov za elektroenergetska omrežja in metodologiji za obračunavanje omrežnine (Ur.l.RS št. 59/10).

Trije tarifni časi

Ločimo tri tarifne čase: manjšo dnevno tarifo (MT), večjo dnevno tarifo (VT) in enotno tarifo (ET). Manjšo in večjo dnevno tarifo odčitava vgrajeni dvotarifni števec, enotno tarifo pa enotarifni števec.

Razporeditev dnevnih tarifnih časov

VT - večja dnevna tarifa, ki jo dvotarifni števec beleži vsak delavnik od 6.00 do 22.00 ure.
MT - manjša tarifa je tarifa, ki jo dvotarifni števec beleži vsak delavnik od 22.00 do 6.00 ure naslednjega dne ter vsako soboto, nedeljo in dela prost dan od 0.00 do 24.00 ure.
ET - je enotna tarifa, ki jo beleži enotarifni števec vsak dan od 0.00 do 24.00 ure.

Sposobnost nastavitve krmilne naprave

Obračun dobave električne energije po spremenjenih tarifnih časih je odvisen od sposobnosti nastavitve krmilne naprave oziroma stikalne ure.

Pri stikalnih urah, ki ne omogočajo nastavitve praznikov in poletnega časa, se čas manjše tarife upošteva glede na sončno uro ter glede na sposobnost dnevne, tedenske in letne prilagoditve naprave soboti, nedelji in prazniku. Manjša tarifa se tako meri:

  • v poletnem času ob delavnikih med 23.00 in 7.00 uro zjutraj,
  • ob sobotah in nedeljah od 00.00 do 24.00 ure,
  • ob praznikih (dela prostih dneh) enako kot ob delavnikih.

Oznake tarifnih časov na števcih

Na odjemnih mestih, ki omogočajo dvotarifno merjenje, je nameščen dvotarifni števec. Oznake na dvotarifnih števcih za večjo in manjšo dnevno tarifo se razlikujejo pri različnih modelih. Pojavljajo se v eni od naslednjih oblik:

= VT
= MT

ali

T1 = VT
T2 = MT

ali

1 = VT
2 = MT